Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
6. - 7. září 2024 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 16 hod.
Podporujeme
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
Pohlednice » Sokolské pohlednice

Sokolské pohlednice

Pohlednice - Sokolské pohlednice Za celou existenci Sokola Pražského (SP) a následně Československé obce sokolské (ČOS) až do dnešní doby bylo vydáno obrovské množství sokolských pohlednic. A to z celého rozsahu činnosti sokolského hnutí. Námětem byli zpočátku zejména zakladatelé SP a následně i další osobnosti SP a ČOS; posléze záběry ze všeobecných sokolských sletů, ale i krajských, župních atd. Avšak vydání sokolských pohlednic, zejména v 19. století, nebylo pravidelné, ale spíše náhodné.

K prvnímu sletu SP, který se uskutečnil v červnu v Praze na Střeleckém ostrově v roce 1882 k 20. výročí založení SP, patrně žádné pohlednice vydány nebyly. A to i přesto, že Evropou a světem již 12 let procházely první exponáty, směřující k pohlednicím – ilustrované korespondenční lístky, v hantýrce sběratelů tzv. vorläufry – předchůdci pohlednic, celinové dopisnice atd. Z této sokolské slavnosti je znám pouze větší ilustrovaný grafický list.

První známé sokolské pohlednice byly jednobarevné a vydány SP k zamýšlenému II. sletu, který se měl uskutečnit v roce 1887. A to dokonce již ve větším počtu. Některé z nich byly vydány s předstihem již v září, či říjnu v roce 1886 (doloženo u některých poštou prošlých exponátů z konce října 1886). Na aversu těchto exemplářů byl nahoře v záhlaví natištěn text: „Na shledání ve slovanské Praze o sjezdu všesokolském r. 1887“, dole pak: „Ve prospěch jubilejního fondu Sokola Pražského“. Námětem byly portréty zakladatelů SP - J. Fügnera (prvního starosty SP), Dr. Miroslava Tyrše (prvního náčelníka SP), následných starostů Dr. Karla Linhy a Dr. Tomáše Černého, dále cvičenců na různých nářadích – hrazda, bradla, činky, šerm atd. Jednou z pohlednic této kolekce je také erb Starého Města pražského ze starší doby (bez obrněné paže s mečem v bráně), takže již na základě tohoto motivu je možné považovat pohlednice z roku 1887, resp. 1886, za nejstarší zjištěné pražské pohlednice. Přitom na reversu je v záhlaví dlouhé adresy každého exponátu ještě text: „Korespondenční lístek“. Jinak každý motiv na aversu je umístěn v levé části, aby vpravo bylo více místa pro text adresátovi.

Bohužel rakouské úřady tento slet v plánovaném rozsahu nepovolily. Vzhledem k tomu, že do Prahy již dorazila delegace amerických cvičenců, tak byla nakonec uspořádána jen česko – americká cvičení v Českém Brodě. Takže zamýšlený II. všesokolský slet se vlastně nekonal a také není ani tak uváděn.

Od roku 1889 se začaly objevovat pohlednice k sokolským výletům. Šlo především o kresby hradů a zámků, kam většina výletů směřovala, zpočátku dle malíře či výtvarníka J. Plačka. Tyto jednobarevné pohlednice byly vydávány i v dalších letech a poštou procházely ještě v prvním desetiletí 20. století. Namátkou to byl Karlštejn, Kokořín, Orlík n/Vltavou, Rábí, Svatojanské proudy, Říp, sokolský kroj, rodný domek J. Husa v Husinci. Dle Výletních listů SP uspořádali sokolové jen v údobí 1884-1888 třicet – čtyřicet výletů, většinou spojených z historií českého národa (mj. sokolové byli také zanícení vlastenci). Kromě J. Plačka byly vydávány také pohlednice i jiných výtvarníků, vesměs neznámých (např. rodný dům F. Palackého, husitské zbraně s pavézou). Vedle obrazové části některých pohledů na aversu se vyskytují i různé textové přítisky, týkající se sokolské či národní historie, nebo reklamy apod.

Z dalších všesokolských sletů, z II. a III., nejsou známy žádné pohlednice. II. všesokolský slet byl součástí programu II. Jubilejní zemské výstavy na novém holešovickém výstavišti v roce 1891, cvičení pak probíhalo v přilehlém areálu Královské Obory (Stromovky). Rovněž III. všesokolský slet byl doplňkovým programem Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895, konané v areálu Výstaviště. Sokolové pak cvičili na Letenské pláni.

IV. všesokolský slet v roce 1901 se konal na Letenské pláni na rozšířeném stadionu pro 22 tisíc diváků a 6 tisíc cvičenců. K tomuto sletu bylo vydáno do té doby již množství pohlednic, včetně asi dvou sérií, které nastartovaly tradici vydávání pohlednic, zejména k těmto všesokolským slavnostem. Byly rovněž převážně jednobarevné, ale některé již vícebarevné. Jedna ze sérií obsahuje nejméně 7 jednobarevných pohlednic (vesměs černo-světle zelených) s vyobrazením sokolské tématiky (symboly a alegorie: výtvarníci J. Urban, H./?/ Němeček aj.), tištěných knihtiskem a zaujímajících vždy levou stranu aversu (štočky /lepty/ dodala firma Husník & Häusler chr). Další asi série (min. 4 exponáty) z cvičení sokolů na Letenské pláni v Praze na provizorním stadionu, tištěná rovněž černobílým knihtiskem, zaujímá již cca 80 procent aversu (nakladatel ČOS; foto a repro H&H chr. Praha; tisk Alois Wiesner, Praha). ČOS k tomuto sletu vydal ještě několik samostatných exemplářů, např. lunetu od J. Preislera, (černobílý knihtisk /čb autotypie/ na tmavě žlutém podkladě, pro tisk zpracoval Vilím, Praha), dále fotografický záběr na francouzské a černohorské hosty před částí radnice na Staroměstském náměstí (tisk hnědočerný knihtisk; jinak radnice byla zničena za Pražského povstání v květnu 1945), nebo barevnou litografii sokola v kroji, s činkami a „kozou“ v pozadí (V. Neubert, Praha-Smíchov) atd.

Sběratel 2/24

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 2/24

Milan Degen


[ 21. 06. 2024 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 246 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/24

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2024. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.