Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
6. - 7. září 2024 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 16 hod.
Podporujeme
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
Čokoládové obaly » Panenky na obalech od čokolád

Panenky na obalech od čokolád

Čokoládové obaly - Panenky na obalech od čokolád Mnoho let sbírám obaly od čokoládových tabulek. Velké množství obalů jsem dostal na výměnných burzách v Praze. K mým prvním obalům, které jsem vyměnil, patřily tehdy obaly značky Orion a Figaro. To byly obaly z doby Československa. Panenky se jmény Dana, Lena a Jana byly vyobrazeny na obalech a bylo možné je vystřihnout. Takže obal nejen chránil čokoládu, ale posloužil i dalšímu účelu. Po zkonzumování čokolády sloužil obal i jako hračka pro děti. Panenku bylo možné obléci – přidat klobouk, šaty nebo plášť. Tím se samozřejmě obal rozstříhal a pro sběratele byl ztracený. Já jsem ale od svých českých kolegů dostal nepoškozené exempláře.

Panenky je možné najít na obalech i dalších výrobců čokolády. Chtěl bych s vámi nahlédnout do světa panenek na čokoládových obalech. Panenky mají dlouhou historii a patří k nejstarším hračkám vůbec a na čokoládových obalech jsou oblíbenými motivy. Všeobecně panenky byly z různých materiálů a k různým účelům. Předtím, než se staly hračkou, tak v některých kulturách sloužily ke kultovním účelům a byl jim připisován magický, případně náboženský význam. Později, v 17. a ještě více v 18. století, vznikly v Evropě první malé továrny na panenky a do 60. let 20. století se již vytvořilo průmyslové odvětví na výrobu panenek, k nejznámějším výrobcům patří výrobce Barbie panenek, firma Mattel.

Panenky Barbie existují více než 60 let. První Barbie navrhla Američanka Ruth Handler 9.3.1959. K inspiraci jí byla jedna německá předloha – obrázek panenky Lilli, kterou Ruth Handler během své evropské cesty v roce 1956 objevila v jedné výkladní skříni. Panenka Barbie se vlastně jmenuje Barbara Millicent Roberts. A výrobce firma Mattel vytvořila pro Barbie vlastní biografii. Takže Barbie má například doktorské tituly jako ženská či dětská doktorka, veterinářka nebo zubařka. Jedním z poznávacích znaků Barbie od začátku byla vždycky orientace na současné módní trendy. Toto ukazují obaly od čokolád z 90. let jednoho francouzského výrobce. Předtím, než byla Barbie populární, vytvořily se v první polovině 20. století tzv. umělecké skupiny. K těm patří pod značkou Käthe Kruse panenky vyrobené v Německu. Poprvé byly představeny v jednom obchodním domě v Berlíně v roce 1910. Vyznačovaly se zvláštní pospolitostí a vypadaly velmi autenticky. V roce 1954 odešla Käthe Kruse do západní části Německa poté, co byl původní podnik zestátněn a stal se z něho národní podnik v bývalém východním Německu.

O něco později byly ve Švýcarsku vyvinuty panenky Sasha, které navrhl Sasha Morgenthaler. V období 1943–75 bylo vyrobeno na 200 originálních panenek. Znakem těchto panenek byl asymetrický přístup, např. obě oči nebyly nikdy stejně namalované. Ukázky těchto panenek jsou na obalech firmy Lindt a Sprüngli, z továrny v Kilchbergu u Curychu a z německé pobočky v Cáchách.

Protějškem k těmto panenkám jsou v Jižní Americe panenky Marilu resp. Margarita. Původně byly vyráběny v Německu a následně v Argentině. Chilská firma Calaf vydala sérií obalů těchto panenek v 70. letech.

Kromě toho existuje množství dalších druhů panenek, např. oblečených v krojích nebo panenky jako loutky, určené k hraní. Panenky v krojích ukazují tradici v odívání. Příkladem jsou obaly rakouského výrobce Schatzmann, který v 70. letech uvedl na trh sérii čokolád s vyobrazením typických krojů rakouských kantonů. Dalším příkladem jsou obaly s figurínami loutek německé značky Sonnina, série ukazuje loutky nejznámějšího německého loutkového divadla – Augsburger Puppenkiste.

Oblíbenost panenek hlavně u dívek a žen tedy využili také výrobci čokolád. Panenky se objevují na obalech více firem, a ještě více jich asi existuje, které ve své sbírce nemám. Jako sběratel obalů od čokolád také nejsem nějaký specialista na panenky. Vystavoval jsem ale své obaly s panenkami na kyjevském veletrhu panenek „Modna Ljalka“ v roce 2020 a obaly z pražské burzy byly samozřejmě součástí výstavy.

www.schokoladenpapier.de z němčiny přeložil Ing. Stanislav Krámský

Sven Stabroth, Berlin, KSK 3643


[ 29. 08. 2023 | Komentářů: 1 | Doporučit | Vytisknout | 753 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/24

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2024. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.