Vánoce si nelze představit bez čokolády. Název vánoční kolekce se objevuje
až za 1. republiky, ale od konce 19. století, ještě za Rakouska - Uherska, se vánoční zboží prodávalo hlavně na váhu v cukrárnách, nápad na kolekce v krabičkách
přišel pravděpodobně od nich. Nejdříve se toto zboží vyrábělo v řemeslných
výrobnách – manufakturách, později se výroba přesunula do továren, většina
čokoládových výrobců kolekce nabízela.
Největšími výrobci kolekcí byly za 1. republiky dvě firmy – Orion a Rupa, které také měly své firemní prodejny. Továrna Orion v Modřanech byla původně
Rupou, před válkou byla továrna Orionu na Vinohradech. K výrobě figurek byly
potřeba kovové formy, fólie a na balení kartony, takže vzniklo několik desítek
těchto výrobců. Návrhy na kolekce Orionu byly většinou z dílny malíře Zdeňka
Rykra, který pro Orion pracoval v letech 1920–40.
V roce 1909 nabízí firma Maršner (později přejmenovaná na Orion) „závěsky na stromek vánoční, chutě a jakosti výborné“. V inzerátu z roku 1915 nabízí 30 tato firma obchodníkům cukrovinky na vánoční stromek fondánové, likérové, pěnové, mandlové 140 ks za K 2,30.
V roce 1926 nabízí Orion 10 druhů kolekcí ve 2–4 vrstvách s obsahem 40–170 kusů s tím, že všechny vrstvy jsou totožné. Kromě toho nabízí krabice o váze 1 kg pro volný prodej, např. fondánové a pěnové vánoční směsi, čokoládové figurky, salonky, arabesky, čokoládový konfekt.
Dle ceníku z roku 1932 nabízí Orion 16 druhů kolekcí různých velikostí s plněnou i neplněnou čokoládou, mandlové, oříškové, fondánové a ovocné kousky balené v celofánu. Kolekce mají 1–5 vrstev v cenovém rozmezí Kč 8,50–128, kolekce obsahují 50–260 kusů. Druhy figurek byly různorodé a více méně jsou podobné jako před sto lety – Mikuláš, čert, prasátko, ryba, zvonek, podkovy, fondánové salonky apod. Za 1. republiky a potom hlavně v době války se figurky hned nekonzumovaly, ale schovávaly se na další rok, někdy se používaly i desítky let.
V období socialismu obliba kolekcí ještě více vzrostla, každá domácnost s dětmi dostávala kolekce od odborů, kolekce se vyráběly stále v Orionu, dále v Maryše Rohatec, Dianě Děčín, ve Velimi nebo Zoře Olomouc, vánoční figurky byly i dobrým vývozním artiklem na západ, ne však ve formě kolekcí, to je naše specialita. Exkluzivní, několikapatrové kolekce byly k dostání v prodejnách Tuzex.