Od roku 1922 vycházela nákladem Klubu československých turistů (1920–1938)
číslovaná řada leteckých fotopohlednic formátu cca 9 x 14 cm, zobrazujících zajímavá místa tehdejšího Československa (tj. včetně Slovenska a Podkarpatské
Rusi). Na fotografiích jsou zachycena města, hrady, zámky, lázeňská a poutní
místa, léčebny, turistické objekty (chaty, rozhledny) i hory. Některým lokalitám
byl postupně věnován větší počet záběrů (např. České Budějovice, Hluboká nad
Vltavou, Jičín, Jindřichův Hradec, Konopiště, Kost, Lány, Praha, Říp, Tábor, Zvíkov aj.). Pohlednice zajímavějších objektů byly vydávány opakovaně, v různých
provedeních, při novém vydání jsou z nich někdy použity i odlišné výřezy.
Adresní linky a popisky na rubu jsou vytištěné knihtiskem, linky jsou někdy protlačené až na lícovou stranu. Popisky na lícové straně jsou kopírovány společně s obrázkem, jsou proto někdy mírně rozostřené. Popisky kopírované ne gativně přímo do lícové fotografie jsou nejméně kvalitní, málo výrazné, místy splývají se světlejšími plochami obrázků. Jen část starších pohlednic je opatřena rokem vydání, uvedené údaje proto nemusejí být úplně přesné (pouze dle data odeslání apod.), někdy chybí číslování.
Tento článek je zatím jen jakousi předběžnou studií. Zatím se mi nepodařilo ani zdaleka zkompletovat celou číslovanou řadu pohlednic (i když od některých mám i větší počet různých variant), nejen vzhledem k jejich nedostupnosti, chybějící nabídce, ale někdy i přílišným cenovým nárokům dosavadních majitelů, vychází tento článek ze zatím mně dostupných dílčích materiálů a tím i možných nepřesností.
Pro první letecké fotografie byl pravděpodobně použit jeden z řady tehdy nově zkonstruovaných československých vojenských letounů řady Šmolík, jednomotorový dvouplošník konstruktéra Aloise Šmolíka. Na jednom záběru je zachycena část křídla – mohl by to být letoun s trupem z ocelových trubek potažených plátnem – Šmolík 5. Použitý typ fotoaparátu pro nejstarší letecké fotografie se mi zatím nepodařilo zjistit. Kolem roku 1922 se používaly např. jednoobjektivové zrcadlovky formátu 9 x 12 cm s kazetami jak na skleněné desky, tak na ploché filmy.
Na starších pohlednicích není uveden výrobce. Některé pohlednice byly s uvedením původního číslování a textu znovu vydány i jinými vydavateli (např. radotínská firma FOTO FON, Plaček Pacov, hoteliér, obchodník) nebo byly údaje částečně vynechány (J. R. Veselík Litomyšl). Nověji vydané stejné záběry (kolem roku 1930) jsou tištěné i hlubotiskem na obyčejném kartonu, obvykle v hnědé, zelené či modré barvě.