Pití čaje v Tibetu

Autor: Ing. Bohuš Získal <(at)>, Téma: Čajové obaly a vysačky, Vydáno dne: 15. 09. 2024

Pro Tibeťany je čaj nápoj stejně oblíbený jako káva lidem ze Západu, dalo by se říci, že čaj je nepostradatelný pro život Tibeťanů. V oblastech obývaných Tibeťany se čaj nevyrábí a téměř všechen čaj se musí dovážet z jiných částí Číny. Čaje cestovaly po starobylé stezce na čajových koních. Tibeťané jsou závislí na pití čaje kvůli drsnému podnebí a vysoké nadmořské výšce, což vytvořilo svůj vlastní jedinečný způsob pití a přípravy čaje. Nejpopulárnější formou tibetského čaje je máslový čaj a mléčný čaj.

Máslový čaj:

Jednou z hlavních součástí pro každé tibetské jídlo je máslový čaj a je nej oblíbenějším nápojem, co se v Tibetu pije. Podle tradiční tibetské medicíny, máslový čaj dělá Tibeťany silné a schopné žít dlouhý život. Předpokládá se také, že zahřejte tělo, bojujte s hladem a pomáhá při trávení. Máslový čaj (také známý jako „po cha“ se skládá pouze z několika jednoduchých přísad: jačí máslo, cihlový čaj, sůl a voda. Máslový čaj má silnou slanou chuť a mnoho lidem, kteří jej pijí poprvé, to chutná spíše jako vývar než čaj. Hostům se podává také máslový čaj a významní hosté se obsluhují s nově připraveným máslovým čajem ihned po přípravě, což je považováno za nejvyšší zdvořilost, protože máslový čaj chutná nejlépe, když je horký.

Příprava čaje je časově náročná a komplikovaná. Cihlový čaj se vaří, dokud nedosáhne správnou chuť, pak jsou čajové listy odstraněny a čaj se vlije do dřevěné máselnice s vroucí vodou, solí a jačím máslem. Ingredience se smíchají a výsledná kapalina se nalije do konvice, kde se ohřeje a poté podává.

Sběratel 3/24

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 3/24