Hrady a zámky na ubrouscích aneb ubrousky na hradech a zámcích

Autor: Alena Šedová <(at)>, Téma: Papírové ubrousky, Vydáno dne: 15. 09. 2024

Léto je obdobím turistiky a s tím souvisí návštěva hradů a zámků. Zaměřila jsem se na ubrousky s touto tematikou v České republice a na Slovensku. V době socialismu, kdy se ubrousky vyráběly v jihočeských Loučovicích, bylo asi ubrousků víc. Nemají sice takovou kvalitu a barvy jako současné, ale zajímavá je určitě série ZVÍKOV – ORLÍK – HLUBOKÁ. Spojuje je tehdejší družstevní podnik „Jednota“. Měl od roku 1952 rozhodnutím vlády a ÚV KSČ působit pouze mimo Prahu. Kromě zásobování obyvatelstva prostřednictvím obchodů provozoval i družstevní hostince. Zda jsou ubrousky přímo z hradních a zámeckých pohos tinství, nebo z restaurací ve městě či obci už asi dnes nezjistím. Tyto nejzná- mější hrady a zámky asi netřeba podrobně představovat.

ZVÍKOV je hrad nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou v okrese Písek. Byl založený Přemyslovci v první polovině 13. století jako královský majetek. Posledními majiteli byli Schwarzenbergové, ale jen do roku 1948, kdy jim byl majetek zabaven a od roku 1950 patří státu.

ORLÍK je hrad přestavěný na zámek na skále nad Orlickou přehradou, také v okrese Písek v Jihočeském kraji. Vystřídal velmi mnoho majitelů, ale na rozdíl od Zvíkova zůstal v soukromých rukách. Po revoluci v roce 1989 se Karel Schwarzenberg vrátil do Čech jako kancléř Václava Havla. V roce 1992 zrestituoval zámek, vzdal se funkce a začal se starat o rodový majetek, který postupně předával na syna.

Státní zámek HLUBOKÁ nad Vltavou, figuruje na více typech ubrousků. Například ve výše uvedené sérii, ale i v malém formátu spolu Vlaši mí a Konopištěm. Zámek založený ve 13. století jako strážný hrad se nachází ve stejnojmenném městě, ležícím asi 9 km severně od Českých Budějovic. Do roku 1939 obývali zámek Schwarzenbergové. Od roku 1947 je ve vlastnictví státu a v současnosti je spravován Národním památkovým ústavem. Patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v České republice.

Státní zámek KONOPIŠTĚ u Benešova byl vybudován ve 13. století jako gotický hrad. Ke konci 19. stol. ho František Ferdinand d’Este koupil od rodu Lobkoviců a zrekonstruoval na novo gotický zámek. Po sarajevském atentátu zámek od jeho dědiců v roce 1921 převzal stát. Na ubrousku vidíme jeho podobu v uvedené sérii tří zámků, spolu s Vlašimí a Hlubokou.

Zámek VLAŠIM byl rovněž založen ve 13. století jako hrad nad řekou Blanicí. Posledními držiteli zámku byl do roku 1945 rod Auerspergů. Dnes spravuje zámek Muzeum Podblanicka. Na ubrousku malého formátu je vyobrazen v zelenožlutém provedení.

Poslední tři jmenované zámky jsou na ubrouscích přibližně ze 60. let pouze samotné, bez reklamy na pohostinství. Úplně nejznámější hrad nejen u nás, ale i v cizině, je středověký státní hrad KARLŠTEJN v okrese Beroun. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. v roce 1348 jako místo pro uložení královských pokladů, svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Do sbírky se mi dostaly pouze ubrousky novější, sice s vyobrazením hradu, ale z pohostinství s přáním dobré chuti a odkazem na webové stránky. Jde o čistě reklamní ubrousek na gastronomii a hotel. Je natištěn ve více barevných mutacích.

Z nových ubrousků posledních let jsem získala LOUČEŇ – „zámek kde to žije“. Žilo to tam již od roku 1223, ale první známí majitelé byli až v 17. sto letí Valdštejnové, po nich Fürstenbergové a Thurn-Taxisové. Současný vlastník zámku, společnost Loučeň. a.s., vybudovala novou expozici, a hlavně park s originální soustavou 12 venkovních bludišť.

Sběratel 3/24

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 3/24