Nedávno se v mojí e-mailové schránce objevila zpráva, která začínala slovy „jmenuji
se Milan Macura a jsem sběratel hasičských kalendáříků“. K tomuto sdělení
byla připojena prezentace s informacemi o sbírce a také naskenované výstavní
exempláře.
Protože sama mám ve sbírce spousty kousků s hasičskou tematikou a vím, že
mnoho sběratelů se o toto téma zajímá, pokusím se vám pana Macuru a jeho
sbírku blíže představit.
Hasičské kalendáříky sbírá od roku 2009 a má jich něco málo přes 6300 ks. Mezi unikáty patří plechový exemplář s dlouhodobým kalendáriem, který je vybaven posouvacím kotoučem a také měnící se kalendáříky z roku 1989 a 2011. Nejstarší kousek je z roku 1927 od SDH Olešná. Nejčastějšími motivy jsou hasičské stanice, zbrojnice, technika, výstroj nebo výzbroj. Oblíbeným motivem je svatý Florian, starší kalendáříky jsou často kreslené a nabádají děti i dospělé k zodpovědnému chování. Třeba sloganem: „Nekuřte tam, kde můžete způsobit požár“. Československý svaz požární ochrany nás láká ke vstupu do domovních požárních hlídek.
U nás tyto kalendáříky začal vydávat výše uvedený Československý svaz požární ochrany z důvodů prevence a učil děti, jak zabránit požárům, třeba heslem: „Pamatujte, zápalky nepatří do rukou dětí.“ Kalendárium je tištěno černou, modrou nebo červenou barvou. V posledních letech na těchto kalendářích nalezneme i směnový kalendář. Jsou zde vyznačeny pracovní směny hasičů buď jako 24 – hodinové nebo 12- hodinové.
Kalendáříky ve sbírce pana Milana jsou nejen z naší země, ale i z Polska, Slovenska, Německa, Španělska, Francie, Itálie a Bulharska. Má je uložené v šanonech podle roku vydání. Při různých hasičských akcích se snaží svoji sbírku prezentovat, k tomuto účelu mu slouží velká tabla, kde jsou kalendáříky umístěny pod plexisklem a putují tak jako výstavní kousky. Svoji sbírku rozšiřuje i focením hasičské techniky a vydává série po 9 kusech, které pak nabízí i k výměně.
Od roku 2003 je členem u SDH a JSDH Stará Boleslav. Mimo členství v KSK se hlásí i k sekci hasičských sběratelů při centru hasičského hnutí v Přibyslavi. Centrum hasičského hnutí Přibyslav je organizační jednotkou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Sídlí na zámku v Přibyslavi a jeho hlavní činností je provozování hasičského muzea, odborné knihovny a specializovaného archivu.
Dále se podílí na organizovaní společenských, kulturních a vzdělávacích akcí.
Jaký je vlastně význam zkratky SDH? Kdo byl svatý Florian a kdy byl u nás založen první sbor dobrovolných hasičů? Napadá mne tolik otázek týkajících se hasičů a vím, že i já mám ve své sbírce mnoho zajímavých kousků s hasičskou tematikou, tak mi dejte čas a příště nahlédneme do světa hasičů zase z jiného úhlu pohledu.