Český národ byl a je podnikavý, nápaditý a známý po světě. Bohužel ne všechny
nápady vždy mohly být realizovány v naší vlasti. Vinou býval režim, emigrace, neschopnost
nápady uznat a ocenit v naší republice. A tak se mnoho podnikatelů,
vědců, vynálezců a umělců muselo uchýlit se svými tvůrčími nápady nebo projekty
za hranice Čech, nebo dokonce až za oceány. Nicméně stopy krajanů i na ubrouscích
najdeme napříč celým spektrem činností.
Co se týče stop Čechů na ubrouscích, tak je jich pochopitelně hodně z pohostinství.
Nejvíc najdeme restaurací s názvem Prag v bývalé NDR. Ubrousky jsou na
velmi tvrdém papíře, který se ubrouskem na otření úst ani nazvat nedal, spíše připomínal
prostírání.
Názvy restaurací jako Prag, Stadt Prag, Ostrava, Weinrestaurant Morava, Tschechische Küche apod. byly velmi časté. V bývalém NDR o ubrousky nouze nikdy nebyla. Rozhodně ale byla nouze o kvalitu. Nesrovnatelně lepší provedení ze stejné doby najdeme v dalších německy mluvících zemích. V Zelll am See vám dokonce čeští majitelé penzionu popřejí dobrou chuť v naší mateřštině.
Populární a ve světě známý je Švejk, pro Němce Schwejk. Co s ním musí být spjato, jsou samozřejmě restaurace s českou kuchyní a nezbytným pivem, nejčastěji Plzní a Budvarem. A tak nejsou žádnou vzácností ani v sousedních zemích, jako je Rakousko nebo Německo.
Řetězec restaurací, které vzpomínají na sv. Václava, se pod společným názvem Wenzel – Prager Bierstuben nacházejí v šesti větších německých městech, např. Lipsku, Magdeburku, Cvikově a dalších. Přinášejí i reklamu na Becherovku, s žertovným fonetickým nápisem „Mácht nix šlánk áber satt“. Nezhubnete, ale nasytíte se! A navíc se při čekání na obsluhu ještě může německý zákazník naučit nezbytné příkazy česky, protože ubrousek obsahuje i slovník.
V hlavním městě Mexika (Ciudad de México) se nachází jedna z nejluxusnějších ulic, kterou v roce 1936 pojmenoval mexický prezident Lázaro Cárdenas del Rio, po českém prezidentovi Masarykovi. Po něm nesou názvy i hotely a restaurace. Jedna z nich vydala i ubrousek, u kterého je těžko identifikovatelné datum, ale asi nebude úplně současná.
Slavný a oblíbený český spisovatel Bohumil Hrabal se proslavil i ve světě. V roce 1996 mu byl Univerzitou v italské Padově v hotelu Majestic udělen čestný doktorát, Honoris causa. Ve stejném roce slavil tento hotel 50. výročí svého založení, k němuž byl vytištěn ubrousek.
Pavel Kantorek, spisovatel, pedagog, přírodovědec a malíř – karikaturista se narodil v roce 1942. Než odešel do Kanady, kde také v Torontu zemřel, proslavil se hlavně poslední uvedenou profesí, karikaturami postav a zvířat. Byl s nimi proslaven v Německu, Itálii i Švýcarsku. A právě z této posledně jmenované země je i jeho ubrousek s typickým zvířátkem.
Český hudební skladatel Antonín Dvořák proslul v Americe, kde nějaký čas po býval a hlavně tvořil. Sto dní, které během léta 1893 prožil ve státě Iowa, ve vesnici Spillville stačilo k tomu, aby se té doby naprosto neznámé místo na mapě změnilo v turistickou atrakci. Z přízemí domu, kde bydlel, se stalo muzeum hodin – Bily Clock museum, které má svůj ubrousek. První patro domu se změnilo v muzeum Antonína Dvořáka, kde jsou vystavena i dvě pianina, na něž hrál. Na nedalekém kopci stojí dodnes katolický kostel sv. Václava, na jehož stavbu se složili krajané. Na varhany hrával i Antonín Dvořák.