Panenky na obalech od čokolád

Autor: Stanislav Krámský <(at)>, Téma: Čokoládové obaly, Zdroj: Sven Stabroth, Berlin, KSK 3643, Vydáno dne: 29. 08. 2023

Mnoho let sbírám obaly od čokoládových tabulek. Velké množství obalů jsem dostal na výměnných burzách v Praze. K mým prvním obalům, které jsem vyměnil, patřily tehdy obaly značky Orion a Figaro. To byly obaly z doby Československa. Panenky se jmény Dana, Lena a Jana byly vyobrazeny na obalech a bylo možné je vystřihnout. Takže obal nejen chránil čokoládu, ale posloužil i dalšímu účelu. Po zkonzumování čokolády sloužil obal i jako hračka pro děti. Panenku bylo možné obléci – přidat klobouk, šaty nebo plášť. Tím se samozřejmě obal rozstříhal a pro sběratele byl ztracený. Já jsem ale od svých českých kolegů dostal nepoškozené exempláře.

Panenky je možné najít na obalech i dalších výrobců čokolády. Chtěl bych s vámi nahlédnout do světa panenek na čokoládových obalech. Panenky mají dlouhou historii a patří k nejstarším hračkám vůbec a na čokoládových obalech jsou oblíbenými motivy. Všeobecně panenky byly z různých materiálů a k různým účelům. Předtím, než se staly hračkou, tak v některých kulturách sloužily ke kultovním účelům a byl jim připisován magický, případně náboženský význam. Později, v 17. a ještě více v 18. století, vznikly v Evropě první malé továrny na panenky a do 60. let 20. století se již vytvořilo průmyslové odvětví na výrobu panenek, k nejznámějším výrobcům patří výrobce Barbie panenek, firma Mattel.

Panenky Barbie existují více než 60 let. První Barbie navrhla Američanka Ruth Handler 9.3.1959. K inspiraci jí byla jedna německá předloha – obrázek panenky Lilli, kterou Ruth Handler během své evropské cesty v roce 1956 objevila v jedné výkladní skříni. Panenka Barbie se vlastně jmenuje Barbara Millicent Roberts. A výrobce firma Mattel vytvořila pro Barbie vlastní biografii. Takže Barbie má například doktorské tituly jako ženská či dětská doktorka, veterinářka nebo zubařka. Jedním z poznávacích znaků Barbie od začátku byla vždycky orientace na současné módní trendy. Toto ukazují obaly od čokolád z 90. let jednoho francouzského výrobce. Předtím, než byla Barbie populární, vytvořily se v první polovině 20. století tzv. umělecké skupiny. K těm patří pod značkou Käthe Kruse panenky vyrobené v Německu. Poprvé byly představeny v jednom obchodním domě v Berlíně v roce 1910. Vyznačovaly se zvláštní pospolitostí a vypadaly velmi autenticky. V roce 1954 odešla Käthe Kruse do západní části Německa poté, co byl původní podnik zestátněn a stal se z něho národní podnik v bývalém východním Německu.

O něco později byly ve Švýcarsku vyvinuty panenky Sasha, které navrhl Sasha Morgenthaler. V období 1943–75 bylo vyrobeno na 200 originálních panenek. Znakem těchto panenek byl asymetrický přístup, např. obě oči nebyly nikdy stejně namalované. Ukázky těchto panenek jsou na obalech firmy Lindt a Sprüngli, z továrny v Kilchbergu u Curychu a z německé pobočky v Cáchách.

Protějškem k těmto panenkám jsou v Jižní Americe panenky Marilu resp. Margarita. Původně byly vyráběny v Německu a následně v Argentině. Chilská firma Calaf vydala sérií obalů těchto panenek v 70. letech.

Kromě toho existuje množství dalších druhů panenek, např. oblečených v krojích nebo panenky jako loutky, určené k hraní. Panenky v krojích ukazují tradici v odívání. Příkladem jsou obaly rakouského výrobce Schatzmann, který v 70. letech uvedl na trh sérii čokolád s vyobrazením typických krojů rakouských kantonů. Dalším příkladem jsou obaly s figurínami loutek německé značky Sonnina, série ukazuje loutky nejznámějšího německého loutkového divadla – Augsburger Puppenkiste.

Oblíbenost panenek hlavně u dívek a žen tedy využili také výrobci čokolád. Panenky se objevují na obalech více firem, a ještě více jich asi existuje, které ve své sbírce nemám. Jako sběratel obalů od čokolád také nejsem nějaký specialista na panenky. Vystavoval jsem ale své obaly s panenkami na kyjevském veletrhu panenek „Modna Ljalka“ v roce 2020 a obaly z pražské burzy byly samozřejmě součástí výstavy.

www.schokoladenpapier.de z němčiny přeložil Ing. Stanislav Krámský