Betlémů na papírových ubrouscích je spousta a každým rokem přibývají. Hodně
se lidé diví, protože v běžné síti papírenských prodejen ke koupi nejsou. Jedinkrát
se mi podařilo objevit balíček v prodejně vietnamských potravin. Ubrousky sháním
přes internet, často od polských prodejců. Nejvíce jich mám od německé
firmy IHR a holandského Ambiente Studia. Celkem jsem zatím shromáždila přes
50 motivů betlémů v různých provedeních a formátech. Někdy je vyobrazen klasický
betlém, samotná svatá rodina, často doplněný dalšími postavami, jako jsou
pastýři, nebo Tři králové, někdy i v modernějším pojetí. V několika provedeních je
doplněn i notami s vánoční hudbou.
Historie tradice betlémů
Vznik tradice vystavování betlémů ve vánočním čase byl podmíněn událostí již z roku 1223. V tomto roce po návratu z Betléma, připravil František z Assisi pro účastníky půlnoční mše v jeskyni u vsi Greccio jesle s živým oslem a volem, a tak založil tradici stavění jesliček.
Vůbec první doložený betlém v českých zemích byl v roce 1560 v jezuitském kostele v Praze. Jezuitský řád se zasloužil o další šíření – ještě z 16. století máme zprávy o betlémech i v jiných českých městech. Betlémy měly své místo v pastorační činnosti jezuitů jako emocionálně působivý prostředek. Jejich betlémy se proto držely biblického příběhu.
V barokní době kostelní betlémy procházely velkým rozvojem. Tvořily je figury v životní velikosti, ať už malované na dřevěných deskách anebo vyřezané ze dřeva.
Marie Terezie roku 1751 zakázala stavění betlémů a předvádění vánočních her v kostelech a Josef II. vydal tento zákaz znovu, dokonce označil zvyk za dětinský a církve nedůstojný. Zákaz se týkal i soukromých domů. Tam se dal ovšem hůře kontrolovat, a tak se zvyk stavět jesličky přenesl do domácností. Lidové betlemářství se pak rozvíjelo v průběhu 19. století a svého vrcholu dosáhlo počátkem 20. století. Dařilo se mu především v podhůřích a tam, kde byla soustředěna podomácká výroba. Figury se zmenšovaly a objevily se nové materiály pro jejich výrobu: papír, vosk, pálená hlína, těsto. Inspirací pro betlémskou krajinu se stávalo okolí bydliště tvůrců.
Zdroj: Wikipedie