Katalogizace kuriózních sbírek

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Různé obory, Zdroj: Petr Zilvar, Vydáno dne: 25. 09. 2022

Většina středních a velkých sběratelů promarní možná polovinu svého času při administraci svojí sbírky, a ještě přitom extrémně riskuje. Nepatříte k nim i vy?

Záměr napsat tento článek už jsem měl delší dobu, ale k jeho realizaci mě přivedla už druhá nešťastná událost v mém oboru, kterým je sběratelství obalů a příloh ze žvýkaček. Tou první zahřívací informací bylo to, že kvůli viru byla zničena část světově unikátního katalogu obalů plátkových žvýkaček. Na tomto katalogu pracovali mnoho let dva naši velcí sběratelé, pánové Kuba a Kuchta. Podařilo se jim přesvědčit mnoho sběratelů, aby jim poskytli skeny obalů ze svých sbírek a díky tomu vznikl katalog, který před onou nešťastnou událostí čítal neuvěřitelných 11 900 stran a přibližně 90 000 plátkových obalů.

Podle mých informací se větší část katalogu podařila zachránit, ale v takovém množství i malé procento znamená ohromný kus práce, který přišel vniveč. Taková ztráta znamená velký zásah do lidské psychiky a do vůle v práci pokračovat. Rozšiřování katalogu bylo zastaveno jak kvůli této události, tak kvůli vyššímu důchodovému věku jednoho z autorů. Zároveň hrozí, že bez kvalitního on-line katalogu už se rozšiřování nikdy neobnoví, protože mnoho právě těch aktivních žvýkačkářů je v důchodovém věku a mladí se do sbírání nehrnou. Minusem je také to, že katalog byl vytvářen v již nepodporovaném nástroji FlipAlbum. Šlo o off-line, tedy pouze počítačový nástroj pro správu fotografií, bez možnosti sdílení na internetu.

Druhou nešťastnou událostí bylo zhroucení pevného disku v počítači druhého z autorů katalogu plátků. Tou zničující zprávou bylo, že kvůli této havárii byl nenávratně ztracen zatím nepublikovaný katalog voskovaných obalů od kartiček ze žvýkaček. Katalog byl tvořen po dobu 25 let a obsahoval jak obaly ze sbírky Vládi Kuchty, tak obaly posháněné všude možně na internetu. V katalogu bylo zpracováno okolo 9 000 těchto specifických obalů z celého světa a několik tisíc reklam.

Kolik sběratelů je na tom podobně jako my žvýkačkáři? Proč mnoho z nás tak riskuje ztrátu cenných dat, která shromažďujeme po mnoho let? U někoho jsou to jistě tisíce hodin času, které si zkuste přepočítat na hodinovou mzdu. O to vše může kdykoliv kterýkoliv sběratel přijít během okamžiku. Je z tohoto pohledu opravdu rozumné, aby si mnoho sběratelů vedlo vlastní evidenci sbírky, včetně skenování předmětů? Vždyť téměř veškerá administrativa sbírek, kterou teď možná mnoho z nás individuálně vytváří, bude po našem konci nepřenosná a bude našimi nástupci
zlikvidována a přeorganizována. Je nutné na tyto události reagovat a postarat se o to, aby už nikdy žádná taková práce sběratelů z jakéhokoliv oboru nepřišla nazmar. Aby jednou získané a zaznamenané poznatky zůstaly uchovány a sloužily ostatním i po odchodu sběratelů, badatelů a autorů různého odborného obsahu.

Většina čtenářů pravděpodobně zná mezinárodní on-line katalog kuriózních předmětů Colnect.com, na kterém bylo ke dni 24.1.2022 zaregistrováno 298 666 sběratelů z 246 zemí, z čehož je pouze 346 českých. Přesto je vidět, že ve světovém srovnání předměty z Česka patří mezi nejzastoupenější. Na Colnect.com už je možné vést evidenci ve 44 oborech a podoborech. U některých oborů je situace taková, že některé největší české sbírky obsahují nepoměrně větší počet předmětů z daného oboru, nežli je uvedeno v mezinárodním katalogu. Srovnávací tabulka je na www.katakuj.webnode.cz/novinky.

Určitě si hodně sběratelů myslí, že žádný katalog nepotřebují. Ale katalog přeci nemusí být jenom obrázky na prohlížení. Jestliže máte alespoň střední nebo dokonce velkou sbírku, tak prostě musíte mít přehled o tom, co už ve sbírce máte, a co ještě ne. Co máte na výměnu. Od určitého počtu kusů ve sbírce už nejste schopni si pamatovat všechny exempláře. Čím dál častěji při výměně musíte hledat v albech, zda už předmět nemáte a důkladně porovnávat předměty kvůli možnosti existence více variant. Buď víte, že vám nějaká varianta chybí, nebo si nejste jisti, jestli nějaká další varianta neexistuje. Někdo si píše k exemplářům poznámky, další jim dává nějaké kódy. Jiní si vytvářejí nějakou formu chyběnky. K tvorbě chyběnek často patří také focení nebo skenování předmětů ve sbírce, protože jinak v řadě případů chyběnka nebude dávat smysl ani samotnému tvůrci. Focením a skenováním se dnes už většinou řeší i výměna. Velká část práce s focením, skenováním a porovnáváním vám může díky katalogu odpadnout. Ukázka mojí chyběnky je v novinkách na webu.

Každá hodina, po kterou se možná i vy nadále budete duplicitně věnovat výše uvedeným aktivitám, a možná i řadě dalších, je doslova vaším
promarněným časem.

Pokud bychom se my sběratelé spojili a svoje sbírky a informace sdíleli pomocí opravdu špičkového on-line katalogu, třeba i se záštitou Klubu sběratelů kuriozit, kolik času bychom ušetřili v budoucnu... Kolik nových exemplářů bychom ve sdílených sbírkách objevili… Kolik již vykonané práce bychom ochránili… O kolik klidnější spaní bychom měli… Seriózní, špičkový on-line katalog by mohl postupně přilákat firmy z různých oborů, aby si na něm vytvořily své profily a publikovaly tam své novinky a žádný nový exemplář už by neutekl pozornosti sběratelů.

Jenom v českých sbírkách je ohromné množství sběratelského materiálu. Věnujme zbývající část roku 2022 návrhu a přemýšlení o konceptu precizního katalogu. Bez toho není možné investovat jedinou korunu do vývoje samotné aplikace. Přizvěme významné zahraniční sběratele nebo kluby, aby Český katalog získal maximální podporu nejen u nás, ale i ve světě, a tudíž co nejvíce renomovaných přispěvatelů. Zabráníme tak dalším zbytečným finančním a časovým investicím do tvorby individuálních anebo konkurenčních katalogů, poznámek a chyběnek. Všechno, co jsme dělali doposud, jsme dělali pro sebe, protože jsme to sami potřebovali, protože nás to bavilo, aniž bychom za to sami sobě něco platili. Pojďme svoje úsilí
sdílet, aniž bychom za to něco chtěli. Rozdělit si práci a jít postupně zemi po zemi, firmu po firmě.

Já sám za sebe prohlašuji, že bez nároku na odměnu jsem připraven v sekci žvýkaček převzít správu obrázků, samolepek, tetování a obalů k nim patřících. To znamená skenovat svoji sbírku, popisovat a nahrávat ořezané obrázky do katalogu. Navíc rád pomůžu, jak jenom budu moci, administrátorům dalších žvýkačkových sekcí i z dalších sběratelských oborů, protože katalogizace mě naplňuje a mnoho věcí už mám díky skenování a své soukromé evidenci žvýkaček promyšlené. Není důležité, jestli neumíte na počítači, jestli neumíte skenovat. To vše se dá vyřešit. To nejdůležitější je, abyste měli zájem se přidat a dovolili oskenovat části vaší sbírky.

Pojďme si udělat představu, co by náš český katalog mohl obsahovat. Fotíte nebo skenujete svoji sbírku a máte k dispozici množství obsahu, o který jste ochotni se podělit? Máte informace o soukromém katalogu, který již bohužel zaniknul, nebo který ještě není součástí nějakého on-line systému? Kontaktujte mě buďto na:

info@zvejky.cz, nebo tu informaci publikujte na facebooku, kvůli tvorbě katalogu
založeném. Přečtěte si něco O Nás, kam můžete patřit i vy.

Na webu www.katakuj.webnode.cz/novinky naleznete nezkrácený článek včetně obrázků a odkazů.