Kalendáříky s erby měst a obcí

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Kapesní kalendáříky, Zdroj: Lucie Koubová, Vydáno dne: 27. 03. 2021

V číslech 1 a 4/2020 Sběratele jste mohli zaznamenat vyobrazené, velmi pěkné kalendáříky s heraldickou tématikou. Rozhodla jsem se vám tuto velkou sérii a její vznik trochu přiblížit.

Počátkem roku 2019, stejně jako ostatní sběratelé kalendáříků, jsem i já obdržela e-mail od pana Štěpána Kramla, taktéž člena KSK, zdali bych neměla zájem o vytištění kartičkového kalendáříku (dále jen kk) a zároveň se nechtěla podílet na vytvoření velké série kk. Jednotliví sběratelé by si nechali vytisknout kk s erbem vesnice, svého rodného města, či místa, kde nyní žijí. Kk bude mít k dispozici jen ten sběratel, který si ho nechá vyrobit. Erb by byl usazen vždy do stejné šablony – zdobeného okna v pozadí s krajinou a stromem.

Návrh vypadal opravdu pěkně a zaujal mě. Každý rok, jako většina sběratelů, si stejně nechávám vyrobit osobní kk, a tak jsem uvítala změnu, neváhala a objednala jsem si kk s erbem obce, ve které žiji. Navíc při představě maximálně cca 150 kk (to je zhruba nás sběratelů) mé srdce zaplesalo, neboť budu mít zase co shánět a po čem pátrat.

Jak hluboce jsem se mýlila, jsem poznala hned na první burze, která se konala v dubnu téhož roku, a dala by se nazvat „honem na erby“. Ostatní kk šly stranou. Sběratelé, kteří se pro erby nerozhodli, byli přehlíženi. Navíc někteří sběratelé si nechali vytisknout ne jeden, ale hned několik erbovních kk, které samozřejmě měnili pouze za erbovní kk. Tudíž se moje první stovka kk hodně rychle zmenšila. Proto jsem si objednala výrobu dalšího erbu. Stejně jako ostatní sběratelé. A tak jsme všichni začali tuto úžasnou a zároveň vzdělávací (místopis ČR, historie) velkou sérii tvořit.

Abychom měli my sběratelé přehled o vydávaných erbech, a věděli, co máme shánět, jednou za rok nám výrobce posílá seznam s již vydanými erby. Zároveň ale na Okounu (viz článek Sběratel č.3/2019 Internetové sběratelství kalendáříků na Okounu) máme sdílenou google tabulku, kterou nám tam vytvořila jedna též zainteresovaná a šikovná sběratelka. Do té si dopisujeme, když objevíme nový kk. Navíc každý máme svůj sloupec, do kterého si k jednotlivým městům a obcím píšeme své poznámky – mám, domluveno, požádáno.

Vývoj počtu erbovních kk:
únor 2019–11 druhů
září 2019–250 druhů
prosinec 2019–325 druhů (oficiální seznam)
duben 2020–450 druhů
listopad 2020–610 druhů (oficiální seznam)
24. leden 2021–774 druhů

Když vidím ten překotný vývoj, jak přibývají řádky v tabulce, tak mě občas opouští chuť erbovní kk sbírat. Naštěstí vždy jen na chvíli. Pak tu myšlenku rychle zaženu, zasměji se a pokračuji ve shánění. A nenechám se odradit ani kvůli situaci, která nás provází poslední rok. Jsem sice prozatím nucena měnit kk prostřednictvím pošty, ale stále věřím. Věřím a nemohu se dočkat burzy. Těším se na osobní setkání s vámi a na nové, nejen erbovní úlovky do sbírky.