Letošní rok mohl být mimořádný, chystaly
se totiž oslavy, a to ne ledajaké. Ti, kdo se těšili
na akce spojené se 75. výročím osvobození
Československa, si musí počkat – kvůli
koronavirovým opatřením je vše zrušeno.
Pokud vás tato tématika zajímá, tak letos to
asi zachrání virtuální svět, literatura anebo zevrubná
prohlídka našich sbírek. Věřím, že
u mnohých sběratelů se najdou nějaké poklady
spojené s tímto historickým obdobím.
I když moje sbírka kalendáříků v tomto ohledu poněkud zaostává. Chápu, že ve válečném období měli lidé jiné starosti než vydávat kapesní kalendáříky. Tak mě potěšilo, že jsem jich pár našla, jeden s francouzským vojákem z roku 1941 a český s kominíkem s letopočtem 1945. Co mne však překvapilo, byl kalendářík z Německa, poněkud méně zdobný, jen s kalendáriem posledního válečného roku. Nejsou zde uvedena jména k oslavě svátků, ale pouze informace o významných dnech. Můžeme se zde dočíst, že první jarní den byl ve středu 21.března a také že v pátek 20. dubna slavil své narozeniny Adolf Hitler.
Zkusila jsem hledat jiné exempláře v následujících letech, které by oslavovaly třeba 8. květen jako den vítězství, ale nic takového jsem neobjevila. Nebo vlastně trochu ano, kalendářík z roku 1975, nad mapou Československa je rok 1945 a nápis: 9. května 1945, ve tři hodiny ráno dojel sovětský tank na území Velké Prahy. Jenže pod ním je upřesněno: - 9.května 1945, už v sedm hodin ráno nastoupily první výtisky Mladé fronty cestu k mladým čtenářům v osvobozené Praze.
Pro někoho je určitě impozantní kousek z roku 1978, sovětský kalendář věnovaný Stalinovi. Je ve tvaru knížečky a Josif Vissarionovič Džugašvili je zde zobrazen jako velký muž a vojevůdce. Na jednom obrázku mu dělá společnost i Winston Churchill spolu s Franklinem Rooseveltem. Je zajímavé, že i když zemřel v roce 1953 a jeho nástupce N. S. Chruščov (a po celém světě plno významných osobností) ho za jeho zločiny odsoudil a neuznával jeho kult osobnosti, najdeme i v dnešní době plno jeho obdivovatelů.