Sběratelství obalů od čokolád, přesněji řečeno obalů od tabulek a tyčinek je sice
malý obor, ale čeští sběratelé jsou celosvětovou špičkou. Obaly se sbírají na celém
světě, ale největší koncentrace sběratelů se zdá být u nás. Výměnné burzy jsou
součástí burzy pohlednic a papírových předmětů, zpravidla se sběratelé domluví na
účasti na dvou burzách, na jaře a na podzim.
Burzy jsou navštěvovány i zahraničními sběrateli ze Slovenska, Německa, Polska a Belgie. Sběratelství se již stalo globální záležitostí, probíhá čilá výměna i se sběrateli z dalších zemi jako Francie, Holandsko, Rusko, Bulharsko, Ukrajina, Kypr, Brazílie nebo USA. Sbírky zahraničních sběratelů jsou většinou menší, největší zahraniční sběratel, Martin Aldred z Anglie, který vlastnil přes 60000 obalů, letos zemřel. Velké sbírky mají Francouz Facquet, Holanďan Molenkamp a Belgičan Vanhooren okolo 35000 obalů. Pan Krnáč ze Slovenska má téměř 30000 obalů, přes 20000 kusů nasbírala paní Brugger a pan Stabroth z Německa, který ovšem sbírá pouze papírové obaly ze 100 g tabulek, stejně jako Poláci Buchala a Wieselowski. Další Polák Gawrys se rovněží blíží k 20000 obalů. Z ruských sběratelů má paní Liplavskaja na 12000 obalů, je tam i několik dalších sběratelů s většími sbírkami. Z exotických zemí manželé Pinho z Brazílie vlastní asi 8000 obalů.
Mexičan Romero se zaměřuje na exotické země a staré obaly, Bulhar Terziev zase sbírá všechno o čokoládě Milka, má již velkou sbírku nejen obalů, ale i propagačních předmětů, reklam a obalů z dalších výrobků s čokoládou Milka, která existuje od roku 1901. Celkově je to asi na 4000 exponátů včetně 2000 obalů. U nás aktivní členka klubu paní ing. Choutková sbírá vše o čokoládovně Lidka, Koukol a Michera, která fungovala v Kutné Hoře do roku 1958. Zde je nutné zmínit, že za její velké podpory vzniklo ve městě muzeum této firmy společně s obchodem s čokoládou, návštěva nejen sběratelů se doporučuje, jsou tam nádherné exponáty z historie této firmy a prodávají tam prvotřídní čokoládu.
Obaly se stále nejlépe získávají výměnou, od známých, případně nákupem nových druhů čokolád a občas i přímo z firem. Čokoládový trh v České republice je zásobován velmi bohatě různými druhy čokolád jak od tuzemských výrobců, tak i z dovozu z mnoha zemí. Za zmínku stojí výrobci tzv. bean-to-bar tabulek, jsou to většinou malé firmy, které nakoupí kvalitní kakaové boby a na malém zařízení vyrobí vysoce kvalitní tabulky. Těchto firem u nás vzniklo v posledních 5 letech již dvacet, vyrobené čokolády jsou vesměs vynikající kvality, řada z těchto firem získala ocenění na mezinárodních přehlídkách. Z dalších nových výrobců jsou to např. firmy Choco Pola, která nabízí desítky druhů tabulek v atraktivních obalech s různými motivy, dále Čokoláda Maršál nebo firma Jamira s nostalgickými obaly. Tyto firmy většinou používají kvalitní belgickou čokoládu. Objevilo se i velké množství tabulek, určených pro cestovní ruch, jen v Praze jsou to desítky druhů různé kvality i ceny. O čokoládové novinky opravdu nouze není.
Dle posledního adresáře je v klubu registrováno 18 sběratelů čokoládových obalů. Je to méně než minule. Členem klubu již není paní Khunová /25000 obalů/ ani Vladimír a jeho jmenovec Miloš Němec /oba asi 15000 obalů/, rovněž vypadl pan Zralý, který sbírku rozpustil. Pan Hadinec má kvalitní sbírku přes 20000 obalů, ale také není členem klubu, stejně jako pan Feitl z Písku, dlouholetý sběratel, který vlastní velkou sbírku především československých obalů včetně předválečných, plus historickou sbírku dalších obalů a cenný archiv dokumentů.
Takže letošní žebříček zaznamenal v dolní části dvě změny – vypadli sběratelé Khunová a Zralý a do žebříčku byli zařazeni Němec Stabroth, který se stal v mezidobí členem klubu a pan Kumštar, který se 13000 obaly postoupil na 10. místo. Pan Stabroth si od posledně rozšířil sbírku o 5000 obalů, protože převzal sbírku dalšího Němce, pana Bühleho. Dalším cizincem v žebříčku je dlouholetý sběratel ing. Osvald ze Slovenska. Kromě dvou mladších sběratelů – pana Mihála a pana Stabrotha, je věkový průměr všech sběratelů docela vysoký – téměř 59 let. Je to proto, že prakticky všichni sběratelé v žebříčku sbírají obaly od mládí, v mnoha případech se jedná o desítky let. Vyrůstá nám ale i nová generace sběratelů, na burzy např. pravidelně dochází Lenka Neubergová, žákyně 9. třídy a nadšená sběratelka.
Množství obalů v prvních 10 sbírkách se od minulého období zvýšilo o více než 50 tisíc, průměrná velikost sbírky vzrostla na více než 62 tisíc.
Největším sběratelem je stále ing. Krámský, který sbírku rozšířil o dalších 18000 obalů, přibylo i přes 1000 nových firem a značek, nyní již 8300. Z nových zemí získal obaly z Papua Nová Guinea a Panamy. Vlastní i rozsáhlou historickou sbírku dalších obalů a dokumentů, které občas zapůjčuje na tematické výstavy. Píše články o historii a současnosti čokoládových firem, navštěvuje veletrhy a festivaly čokolády.
Na dalších místech zůstalo pořadí nezměněné, u všech sběratelů došlo k rozšíření sbírek - Martin Mihál o 12000, MUDr. Jan Lněnička o 8 tisíc, Stanislav Hrošek dokonce o 14 tisíc. Oba posledně jmenovaní si sbírku rozšířili o exponáty ze zrušené sbírky pana Zralého. Zde je nutné podotknout, že většina předních sběratelů má možnost převzít starší sbírky, protože především v 70. a 80. letech minulého století sbíraly čokoládové obaly desítky lidí a v současnosti se sbírek zbavují.
Sběratelky Miklová a Náhlíková uvedly nezměněné počty obalů již druhé období, důvod není znám. Výrazně rozšířil svou sbírku i ing. Miloš Pelant, z 15000 na 21000.
Jak jsem již v úvodu konstatoval, v České republice jsou momentálně 4 největší sbírky čokoládových obalů na světě a doufejme, že tomu tak bude i do budoucna, protože čokoláda je celosvětový fenomén a nových obalů bude stále dost.