Výstava Zdenek Rykr a továrna na čokoládu

Autor: Stanislav Krámský <(at)>, Téma: Čokoládové obaly, Vydáno dne: 15. 08. 2016

Národní galerie opět potěšila sběratele čokoládových obalů a zařadila do svého programu výstavu o malíři Zdenkovi Rykrovi a kromě jeho rozsáhlé tvorby ukázala také jeho dlouholetou spolupráci především s firmou Orion. Národní galerie tak využila svůj depozitář, ve kterém má část pozůstalosti po malíři, který se narodil v roce 1900 a zemřel tragickou smrtí v roce 1940.

Rykr již od roku 1921 navrhoval obaly, propagační letáky a plakáty pro tehdy velmi známou továrnu na čokoládu Maršner – Orion. Rykrovou zásluhou spatřila světlo světa čokoládová hvězda Orion i obal na známou tyčinku Kofila, jejíž obal se od jejího vzniku v roce 1923 nijak výrazně nezměnil. Kofila získala řadu ocenění, první již v roce 1928 v Barceloně, potom v roce 1935 v Bruselu a po válce v roce 1962 také v Bruselu. Rykr hodně cestoval, takže na obalech se objevují i výjevy z Orientu, což je příklad Kofily. Rykr navrhoval kromě obalů i krabice na dezerty, bonbony a karamely, vánoční a velikonoční zboží a také originální balicí papíry na zboží. Známé logo hvězdy se začíná používat na obalech přibližně od roku 1925, Rykr navrhl i tzv. kornoutové logo z roku 1922. Malíř rovněž vedl reklamní kampaně Orionu a v roce 1933 začal vydávat časopis Čokoládový svět, kde propagoval výrobky Orionu a také to byl metodický návrh pro maloobchodníky. Za 20 let spolupráce vytvořil většinu firemních obalů, které byly moderní a nadčasové. Dokonce i v období socialismu návrháři vycházeli z Rykrových nápadů.

Rykr spolupracoval i s dalšími známými firmami jako Čedok, Palaba Slaný, Káva Kulík, Škoda, Tungsram nebo Baťa, ale žádná spolupráce nebyla tak intenzivní jako s Orionem. Za zmínku stojí i vytvoření řady reklamních plakátů.

V současné době hvězdu Orion úspěšně využívá nový majitel firma Nestlé. Nedávno vydala i retro edici obalů na Kofilu a sběratelé si  pamatují, že v roce 2000, u příležitosti 100. narození autora, vydalo Nestlé sérii čokolád s pěti historickými obaly a několik sérií různých druhů čokolád s padesáti motivy, kde na zadní straně byl přetisk historických obalů.