"Základ k mé lásce k Troskám a celému Českému ráji mi dala babička v mých sedmi
letech, kdy v čase prázdnin mi ukazovala krásu kraje. Viděla jsem vlídnost a úctu
lidí, se kterými jsme se setkávaly. Všechno bylo pro mě nové a krásné. V kraji, kde
se narodila a žila, mi dávala ze svých vzpomínek, a já si to v dětské dušičce ukládala.
Bylo to něco, co se nedá nikde získat a pro mě to je celoživotní bohatství." J. Myšková
Sběratelka paní Myšková se sice narodila v Chrudimi, ale její celoživotní láskou se stal kraj pod Troskami. Její rodina ze strany otce je z tohoto krásného kousku Čech, kde byl její pradědeček lesníkem. Její rodina byli krajští patrioti a děda, pan František Louma, se zasloužil o rozvoj hasičstva mezi Troskami a Kozákovem. Byl předsedou hasičské župy č. 54, a když v roce 1936 zemřel, na jeho pohřeb přišlo na tři tisíce lidí. Jeho rodina věnovala hasičům župní prapor a této hasičské župě se říkalo župa Loumova. Dalším známým příbuzným byl univerzitní profesor Josef Drahoňovský, sochař a glyptik, autor pomníku Rozhovor v Rovensku pod Troskami i dalších sochařských a ryteckých prací. Soubor jeho prací je umístěn v Pardubickém zámku.
Vše o Českém ráji, hlavně o Troskách, začala paní Myšková sbírat v roce 1950 a její sbírka obsahuje pohlednice, celkem 1980 kusů, knihy, obrazy, leporela, kalendáře, propagační materiály a další papírové materiály. Součástí sbírky jsou i odznaky, talířky, skleničky, turistické štítky na hole či drobné plastiky od sochaře Drahoňovského nebo obraz Trosky z roku 1943 od jeho syna Vladimíra. Z knih ve sbírce jsou nejstarší Z českého ráje Václava Durycha s ilustracemi Aloise Nejedlého z roku 1886, dále Nejstarší pojednání o Troskách z roku 1903 od J. V. Šimáka, věnované Jednotě učitelské v okolí Trosek v Rovensku a Prachovské skály, sepsané F. G. Smolařem v roce 1906. Zajímavé jsou i knihy z období první republiky či velké fotografické publikace. Ve sbírce je i publikace člena KSK, Luboše Y. Koláčka Český ráj – Kde bory šumí po skalinách a bývalého člena Karla Čermáka Putování po zlaté stezce Českého ráje.
O Troskách složil píseň Karel Hašler v době pobytu v turistické chatě U Šelbických pod Troskami. V době jeho návštěvy byl les okolo Trosek napaden hmyzem a muselo být vše vykáceno, jak to dokumentují dobové pohlednice. Hašler se také velmi zajímal o historii kraje a Trosek. Sbírku dokreslují historická alba s pohlednicemi, z kterých lze vyčíst krásu hradu Trosek a celého Českého ráje.
Ze sbírky paní Jarmily Myškové je zřejmá celoživotní láska ke kraji pod Troskami, která naplňuje její život. Sbírka byla po zásluze ohodnocena oceněním Pozoruhodná sbírka v rámci akce Sběratelství 2015.