Sekce sběratelů čepelkových obalů
patří v rámci KSK k těm menším sběratelským
oborům. A přestože členy KSK je jen část sběratelů, asi stejný počet sběratelů
existuje i mimo KSK. Bohužel nemají zájem o členství v klubu, ale rádi je vítáme
na našich sběratelských setkáních. Kapitolou samou o sobě je ale neexistující dorost
v našich řadách. Mladí holt již mají úplně jiné zájmy, jiné spády, které se sběratelstvím
nemají nic společného. A pokud se již také musí holit, tak většinou určitě ne
holícími čepelkami. Když jsem se před lety decentně zeptal svého nového učedníka,
jestli nemá doma po dědovi nebo po otci nějaké žiletky, zarazil se, a poté s vytřeštěnýma
očima se zeptal „co to je?“.
Bohužel, v posledním období naše řady opustili sběratelé Ing. Jan Hájek a Ing. Vladimír Kačer. Kolega Jan Hájek byl jeden se zakládajících členů KSK a spolu s tehdejším vedoucím sekce xirofilistů panem Zdeňkem Braunerem udržovali aktivní činnost sekce. Byl prvním redaktorem našeho tehdejšího zpravodaje „XIROFIL“ a byl iniciátorem sepsání prvního seznamu československých čepelkových obalů.
Díky tomu, že bydlel a pracoval v Německu, iniciativně objížděl bývalé solingenské čepelkárny a tiskárny a podařilo se mu mnohé zachránit. Mnohé o tom jsme pak s ním na burzách vzrušeně diskutovali, mnohé nám objasnil. Také díky tomu a díky možnosti v zahraničí lepší komunikací se zahraničními sběrateli se jeho sbírka dostala mezi deset největších a nejhodnotnějších sbírek na světě. Bohužel – třikrát běda- zůstala v zahraničí.
Také díky Hájkově soukromé evidenci jsme měli jakési povědomí o zahraničních sběratelích, a tak mohli porovnávat jejich tabulku aktivity s tabulkou československých sběratelů. Bohužel, to již nyní skončilo. V aktuálním českém pořadí oproti roku 2012 nastal menší pohyb. Největší český sběratel František Neubauer si opět nějakou tisícovku připsal, jiní z finančních důvodů sbírku prodali.
Uvádím pořadí z roku 2014 dle docházky na klubové burzy nebo dle posledního adresáře; nečlenové KSK jsou označeni hvězdičkou:
2015
1) Neubauer František 42 221 *
2) Hájek Jan 28 082
3) Šimeček Jan 16 500 *
4) Makovec Jan 15 900
5) Farka Jaroslav 11 200
6) Rolčík Jakub 8 620
7) Klenovec René 8 600
8) Budiš Milan 5 310
9) Bezděk Pavel 4 550
10) Horák Vladislav 3 750
Na závěr přece jenom trochu optimismu. Konečně se mi podařilo dohodnout se s jediným českým výrobcem čepelek firmy Czech Blade v Jevíčku na poskytování čepelkových obalů většiny novinek z jejich produkce.
Po odchodu firmy Gillette z Jevíčka do Ruska, zůstala u nás jen výroba tzv. technických čepelek, o které je ale ve světě velký zájem. Škoda, že náš český velkoobchod ani maloobchod to tak nevidí. Bohužel, některé starší obaly již nemají na skladě a my musíme tedy jen doufat v obnovená vydání. Bohužel, některé zákaznické obaly z důvodů obchodních či etických firma nemůže poskytovat, a proto i nyní stále platí – na zahraničních dovolených pátrat a pátrat.