Začátek mé sbírky se datuje hned po revoluci, kdy se k nám začaly puzzle dovážet
ze zahraničí. Z nenápadného koníčka se stala závislost a začala jsem sbírat
všechno, co se dalo skládat, jednoduché motivy a puzzle o malém počtu dílků mě
přestaly dost brzy zajímat a začala jsem se shánět po kouscích něčím výjimečných.
Převážně netradiční motivy, zvláštní tvary dílků, jiné materiály i puzzle s co největším
počtem dílků. Za toto období mám pět zápisů v české knize rekordů.
Ten poslední jsem získala při akci "Slovanská epopej se vrací na Moravu". Tato akce obohatila mou sbírku spíš obrazně, protože puzzle je tak obrovské, že se do obýváku prostě nevejde. Puzzle Slovanská epopej je všech 20 obrazů Alfonse Muchy, které maloval v letech 1910 - 1928. Toto puzzle je vyrobené na zakázku, má 163 000 dílků, vážilo 97 kg, na skládání se podílelo 266 lidí, kteří chodili skládat od února do konce května. Obrazy mají výšku 180 cm a na šířku jsou od 120 cm do 265 cm. Za celou dobu se při skládání neztratil ani jeden dílek.
Slovanská epopej coby velkoformátové puzzle bylo poprvé představeno veřejnosti na festivalu rekordů v červnu v Pelhřimově. Celé toto dílo je nyní vystaveno v nově zrekonstruovaném zámku v Miroslavi. Mimo epopeje jsou k vidění i puzzle historická, např. dřevěné ručně vyřezávané, keramické, kamenné. Nejstarší je z roku 1850.
Návštěva miroslavského zámku určitě stojí za to, a nejen kvůli instalovaným výstavám, ale i laiky zaujme vzácná sklípková klenba v gotickém přízemí a renesanční první podlaží.
Sbírka puzzlí paní Anny Počarovské byla ohodnocena oceněním Pozoruhodná sbírka v rámci akce Sběratelství 2015.
Luboš Čech