Srovnávací tabulka sbírek sestavená z údajů z roku 2015 ve srovnání s rokem 2012
Za poslední tři roky se situace v oblasti sběratelství sýrových etiket nijak výrazně
nezměnila - pokračuje pokles aktivity sběratelů tohoto oboru a neobjevují se noví
sběratelé. Základní příčiny jsou asi tři – obecný odklon lidí od zájmové činnosti
a tedy i od sběratelství, stále obtížnější získávání přírůstků etiket od výrobců i stále
se zvyšující finanční náklady. Mezi přírůstky získávají stále větší cenu etikety a obaly
přivezené z cest jak vlastních, tak i od známých a přátel. Ochota výrobců přispět do
sbírky je stále menší.
Odklon od sběratelství signalizuje stále klesající počet členů ve sběratelských klubech a organizacích. Nejvýrazněji se to projevuje u filatelie a filumenie, ale členská základna klesá i u Klubu sběratelů kuriozit. Z klubu odchází zhruba stejný počet sběratelů jako v minulosti, ale poklesl příjem nových členů. U sekce sýrových etiket zůstává počet zhruba stejný, ale výrazně klesá jejich aktivita.
To se projevuje i v počtu vyplněných dotazníků, počet v tabulce je stejný, ale jenom proto, že podle stanovených pravidel jsou v přehledu ponechány i sbírky se staršími údaji.
Stále aktivní je skupina špičkových sběratelů u nás i v zahraničí. Tempo růstu jejich sbírek dosahuje i při výše uvedených obtížích se získáváním přírůstků výše jako ve „zlaté éře“ sběratelství. Roční přírůstky sbírek Milana Kaňoka, Mathiase van Kempena, Marka Kosmulského a Laktos Collection se pohybují okolo 3-6 tisíc kusů. Díky aktivitě těchto a dalších sběratelů se zvýšila i velikost průměrné sbírky, jak vyplývá ze srovnávací tabulky.
Podle čerstvých údajů a podle starších údajů v rámci stanovených pravidel byl sestaven mezinárodní žebříček deseti největších sbírek:
V tabulce zůstávají i po třech letech stejní sběratelé, u Montserrat Noya, Josefa Zelenky a Kena Claxtona nemáme aktuální údaje, takže nemůžeme posoudit jejich současnou aktivitu.
Prvenství mezi sbírkami zůstává v České republice, sbírka Laktos Collection obsahuje nejvíc etiket a obalů. O sbírku se stará Ladislav Likler, její růst dosahuje v průměru 6 000 etiket ročně. Sbírka je aktivní, každoročně je připravována tématická výstava, která koluje po republice a tak ji má možnost shlédnout velký počet osob. Sbírka je v prostorách společnosti Laktos a stále platí možnost její prohlídky po předchozí dohodě. Podrobnosti na stránkách www.laktoscollection.cz.
Dále uvádíme desítku největších sbírek v ČR:
V žebříčku došlo jen k několika změnám, staré údaje jsou u sbírek Zelenky, Kohoutka a Šmirause.
V rámci akce Sběratelství také hodnotíme v mezinárodním měřítku vývoj sbírek zemí s velkou produkcí etiket - Českou republiku, Francii a Švýcarsko.
Pořadí sbírek v těchto zemích je následující:
Bohužel u dvou největších sbírek z roku 2012 nemáme aktuální údaje, takže došlo k mírnému posunu pořadí sbírek. Je zřejmé, že v ČR je ročně vydáno minimálně řádově tisíc etiket, většině sběratelů se ale podaří zachytit ve sbírkách jen jejich část. Snižující se počet výrobců je nahrazován privátními značkami obchodních řetězců a marketingovými akcemi výrobců i distributorů. Řazení etiket je komplikovanější, protože se v některých případech údaje o výrobci nebo distributorovi uvádějí na štítku mimo etiketu. Velcí výrobci třeba tavených sýrů (Bongrain, BEL) si nechávají některé typy balení vyrábět ve svých závodech v zahraničí a naopak, a pokud na obalu nenajdeme veterinární číslo v oválku, je nutné etiketu nebo obal řadit pod značku. Týká se to například značek Apetito, Smetanito, Maratonec, Javor a dalších. Pokud je imatrikulace uvedena, měla by být etiketa zařazena k příslušnému závodu u nás nebo v zahraničí. Stejný postup je možné použít i u etiket s privátní značkou obchodního řetězce. Zakládání etiket do sbírky komplikuje i nárůst kartonů a fólií. Jednak je úprava na list ve sbírce pracnější a tyto obaly zabírají více místa, kterého není nikdy dost. Nejméně vhodným obalem ze sběratelského hlediska je plast, který bude v budoucnu zřejmě stále častější.