Sběratelství pana Vladislava Dočkala začalo nenápadně. V roce 1977 se přistěhoval
na Krejcárek do nouzové kolonie a zde na půdě objevil první ze svých vařičů (jednalo
se o skládací vařič PRIMUS). Zaujalo ho, jak vařič funguje, a tak ho vyčistil
a uvedl do původního lesku. Byla to pěkná dekorace, proto vařič umístil na krbovou
římsu. Následující objevené výrobky hned zrestaurovával, a tím vlastně propadl
sběratelství. Mosaz má totiž tu zajímavou vlastnost, že i po letech zašlosti, a někdy
dost značné, ji lze uvést do původního stavu.
V současné době jeho sbírka obsahuje 32 kusů Primusů, 12 kusů lihových vařičů,
18 kusů letlamp, dále vlastní tlakové lampy, karbidky a hornické kahany. Sbírkové
předměty má vystaveny v pokojích na policích, kde tvoří netradiční, ale krásnou dekoraci.
Mezi nejzajímavější patří vícehořákové vařiče, krásné tlakové lampy, velký
mosazný teplomet, či vařič s bakelitovou nádržkou.
Proč se vlastně tyto vařiče vyráběly? Dříve hospodyňky a kuchařky musely zatápět v kamnech, i když měly uvařit jen jedno kafe nebo ohřát jídlo, což bylo dosti zdlouhavé a někdy v horkých letních měsících nemožné pro nefunkčnost komína. Záchrana přišla právě použitím petrolejových a lihových vařičů. Dobrá hospodyňka udržovala mosazné vařiče a lampy leštěním jemným popelem, později i známým sidolem.
Prvním výrobcem kuchyňských vařičů se stala firma Primus a jejich první model s označením No. 1 se rozšířil do celého světa. Jméno Primus se pak stalo synonymem pro tento druh výrobků. Mnoho dalších firem a vynálezců zlepšovalo parametry hořáků a svítidel, kde se používalo jako palivo petrolej, kerosin, benzin, alkohol a v poslední řadě je používáno jako palivo i LPG.
I v současnosti jsou tyto výrobky nezastupitelné při horolezectví, turistice a v odlehlých oblastech, kde není zavedena elektřina a plyn. V Asii a Indii jsou dodnes uvedené vařiče vyráběné a každodenně používané.
A jak vlastně vařiče fungují? Palivo /petrolej, líh nebo benzin/ se dostává z nádrže do zahřívacího dílu - spirály nebo labyrintu, kde teplem dochází ke zplynování paliva a po úniku tryskou se smíchá s okolním vzduchem. Následně se spaluje ostrým modravým plamenem u vařičů a letlamp, nebo svítivým (žárovým světlem) u punčoškových lamp. Výkon spotřebiče se reguluje natlakováním pumpičkou a snižování výkonu upouštěcím ventilem, u letovacích lamp pak uzavřením ventilu.
Sběratel má svoji sbírku katalogizovanou v PC. Sbírku dále doplňují katalogy, reklamní materiály a cedule. Vladislav Dočkal vystupoval jako host v rozhlasovém pořadu „Host do domu“, vedeným známou moderátorkou Stanislavou Dufkovou a část své sbírky vystavoval na veletrhu Sběratel.
Sbírka „Vařiče, letlampy a tlakové lampy“ byla navržena na ocenění Pozoruhodná sbírka.