Netradičnímu sběratelskému oboru se věnuje paní Hana Trinerová z Komárova
u Hořic. Ve sbírce má neuvěřitelných 7.400 kusů nástěnných kalendářů. Tomuto
koníčku věnuje spoustu času a úsilí, kvůli sbírce také nechala přebudovat zahradní
domeček, kde exponáty uchovává.
V malé místnůstce naleznete nepřeberné množství
těchto velikánů – největší rozměr kalendáře, který zde objevíte, je 100 cm x 68
cm a naopak ten mini je 7 cm x 9 cm. Aby sbírka byla přehledná, nechává si paní
Hana vyrobit na zakázku speciální závěsné stojany, na jeden takový unikát se vejde
až 200 ks a to už je pořádná zátěž. Další kousky (asi 2000) má schované na hromádkách
v půdních prostorách, kde čekají na svůj velký den.
Tomuto oboru se věnuje od roku 1975, dosud však nenašla žádného kolegu sběratele k výměně (ani v KSK, ani mimo něj). Je tedy zřejmě jedinou sběratelkou nástěnných kalendářů s takto obsáhlou a uspořádanou sbírkou. Paní Trinerová podrobně vede v počítačové sestavě nové přírůstky, u každého jednotlivého kusu zaznamená popis kalendáře – kdo ho fotil, v jakém roce, kdo vydal, co obrázky představují. Samotné kalendáře jsou přehledně řazeny na stojanech podle témat. Sběratelka také pořádá pravidelně výstavy v nedalekých Hořovicích, třeba na Cibulákovém jarmarku. Mezi její smělé plány patří umístit stálou expozici těchto velkých závěsných kalendářů v Muzeu Hořovicka.
K unikátům ve sbírce patří exotický kalendář vyrobený z tabákových listů, pochází z Indonésie a prý byl původně určen na ochranu citlivých pánských partií. Návštěvníky určitě zaujme arabský kalendář ze dřeva v podobě kufříku a také kalendář od malíře Cyrila Boudy z roku 1975 – Měsíční znamení. Dále vlastní několik závěsných, krásně barevných kalendářů francouzských karabiniérů. Mezi klasiku patří série 10 ks kalendářů s tématem večerníkových pohádek. Jinak zde nalezneme nepřeberné množství témat od flory, fauny, pohádkových motivů, aktů i fotek automobilů a architektonických skvostů.
Členkou KSK je od roku 2000. V roce 2004 s ní v rádiu paní Dufková natočila rozhovor o její sbírce. Ten vzbudil značnou pozornost a posluchači z celé republiky jí posílali kalendáře. Z města Dubí dostala od svého příznivce obrovský balík, jeho obsahem byly samozřejmě kalendáře. V roce 2008 byly její 2 exponáty z roku 1968 použity studiem Barrandov při natáčení, můžete je vidět ve filmu Anglické jahody.
Snem paní Hany je získat prestižní kalendář Pirelli. Tato firma na výrobu pneumatik více než 40 let vydává pro znalce fotografování a ženské krásy kalendáře se světoznámými modelkami. Bohužel jejich počet je omezen a cena takového exkluzivního kousku se vyšplhá do závratných výšek. Jeden takový, z roku 2000, byl nabízen v Brně na aukci za pouhých 350 000,- Kč. Známí Hany Trinerové jí dávají jednoduchou radu: „Napiš do Anglie princi Charlesovi, ten je dostává každý rok darem, tak ať ti jeden pošle.“
Sbírka je zajímavá i z hlediska historie, můžeme porovnávat neobvyklá místa u nás i v cizině. Uvidíme, jak vypadala dříve, tak před 20 lety, jakými prošla změnami a jaká jsou dnes. Paní Hana kvůli svým zdravotním potížím už cestovat nemůže a tak sbírka nástěnných kalendářů jí umožňuje cestovat světem i časem.
Sbírku v létě 2009 na vlastní oči viděla a doporučila k ocenění titulu „Pozoruhodná sbírka“.