Byl jsem pověřen k posouzení sbírky obyčejných dřevěných tužek pana Emanuela
Petráně z Mostu. Je mi mimořádně příjemné představit vám velice zajímavou sbírku,
kterou vlastně znám vcelku do všech detailů. To nejen proto, že od p. Petráně získávám různé exponáty do své sbírky, ale také i proto, že on je tím mužem, který mě přivedl ke sběratelství. Po stránce sběratelství jsme spolu neustále ve spojení.
Počátky jeho sbírky sahají až do roku 1973. Počátek jeho zápalu pro sbírání byla
asi jako u všech sběratelů náhoda. Koupil si v prodejně papírnictví pár obyčejných
tužek, které si doma podrobněji prohlédl a zjistil, že potisk tužek je tak nápaditý a rozmanitý,
že usoudil, že by bylo dobré je sbírat. Z počátku se potýkal, jako každý nový
sběratel s tím, že tužky vlastně jen chaoticky hromadil. Teprve při získání počtu asi
500 kusů zjistil, že takto by to dál nešlo, že sbírka musí mít nějaký pevný řád a také
má být někam nasměrována. Po zvážení všech okolností se rozhodl, že bude sbírat
tužky z první republiky a hlavně tužky inkoustové (kopírovací), kterých má opravdu
snad nejvíce v ČR. V jeho sbírce se však dají objevit i tužky vyráběné v Československu
(ČSR, ČSSR), tužky reklamní z celého světa a tužky se zvláštním tvarem
nebo zvláštního použití. Také jsou ve sbírce zařazeny tužky s přívěsky, tesařské,
mastné, golfové. Tužky velké až obří, upomínkové a v neposlední řadě kuriózní tužky.
Ke sbírce také patří doprovodný program, který se k tužkám pochopitelně váže. Není to sběratelský obor, ale k pochopení výroby a prodeje tužek nesporně patří. V tomto doprovodném programu jsou ukázky výroby tužky od jejího počátku. Na modelu je znázorněno, jak se tužka vyrábí. Dále jak byla tužka prodávána (krabičky, štočky aj.) a také jak byla tužka nabízena do prodeje a samotné katalogy tužek. Tedy přehled vyráběných tužek po jednotlivých letech.
Sbírka je uložená v panelákovém bytě a to v docela malém pokoji. Vzhledem k tomu, že jeho manželka má pro sbírku velké pochopení, mohl si dovolit zaplnit celý jeden pokoj, kam se už nic jiného mimo tužek nevešlo. Základ sbírky, a to obyčejné a inkoustové tužky našich výrobců, má uloženy ve 104 zásobnících ve tvaru knihy. Knihy-zásobníky jsou z první republiky, což působí velmi efektně. Tužky s potiskem jsou uloženy ve velkých zásobnících po 800 kusech. Tužky reklamní, jiných zemí, tesařské, dárkové, jsou zavěšeny na stěnách v zasklených rámech, kterých je 16 kusů. Tužky větších rozměrů a obrovské jsou zavěšeny nad oknem a vytváří záclonu a závěs, což je velmi efektní a působivé. Tužky ostatní, a to kuriozity apod. jsou uloženy ve vitrínách. Tužky, kterým p. Petráň říká, že jsou méně zajímavé, ale své kouzlo nesporně mají, má uloženy v krabicích. Další tužky s tematikou sportu, přírodní aj. jsou uloženy po pokoji v keramických a skleněných nádobách. Krabičky a exportní balení tužek jsou přehledně uloženy na poličkách. Katalogy a jiné archivní věci jsou uloženy v pořadačích. Takto uspořádaná sbírka má své kouzlo a při vstupu do pokoje je každý návštěvník překvapen a okouzlen.
Návštěva tohoto pokoje nekončí po několika minutách, ale hodinách, neboť p. Petráň dokáže zajímavě a hlavně poutavě o sbírce a samotných tužkách hodně vyprávět. Vidět kompletní sbírku v tomto pokoji je dost velký problém, protože většina exponátů je během každého roku na různých výstavách. V poslední době uspořádal 6 výstav a to v Žatci, Mostě, v Chýších a Žluticích. Pro zpestření výstav připravil speciální vitrínu "tužkařských humoresek" a ukázku vývoje prostředků na psaní. Jeho velkým snem je, asi jako každého sběratele, mít minimálně stálou expozici sbírky. Jeho sen je téměř krůček od jeho splnění.
Sbírka pana Petráně je neustále doplňována a prezentována. V rozhlase vyprávěl o své sbírce minimálně 9x. V regionálních televizích a na TV Nova a ČT 1 měl 8 spotů. Od roku 1985 měl celkově 31 článků v tisku. Svou sbírku také prezentuje na internetu na adrese www.emanuelpetran.wz.cz.
Sbírka pana Petráně je skutečně pozoruhodná a nevšední svým rozsahem a proto ji doporučuji k udělení titulu „POZORUHODNÁ SBÍRKA“