Obyčejné tužky všeho druhu sběratele Vladimíra Jindry

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Akce Sběratelství 2009, Zdroj: Emanuel Petráň, Vydáno dne: 03. 08. 2010

Když jsem dostal za úkol posoudit sbírku obyčejných dřevěných tužek sběratele Vladimíra Jindry z Kadaně, byla to pro mě přímo výzva. Mám totiž nemalou „zásluhu“ na tom, že propadl tomuto zajímavému koníčku. Při pročítání novin v čase dovolené v roce 2002 jej zaujal článek o mé sbírce tužek. Protože měl jako úředník k tužkám kladný vztah, řekl si: „Tebe, chlapče, brzy doženu!“. A tak se také po šesti letech stalo.

V roce 2005 se stal členem KSK a se všemi ostatními „tužkaři“ je v čilém styku. Má nemalou zásluhu na přijetí tří nových členů do KSK. Sbírá opravdu a doslova tužky všeho druhu! Má velkou podporu ve své manželce, která je mu ve sbírání a v péči o sbírku velkým pomocníkem a oporou. Většinou jsou sběratelé v rodinách shovívavě trpěni. V rodině p. Jindry jde o vzácnou shodu, která je každému návštěvníkovi na první pohled zřejmá.

Vladimír Jindra je dnes prokazatelně sběratelem s nejvyšším počtem grafitových dřevěných tužek v ČR. Svědčí o tom CERTIFIKÁT vydaný Agenturou DOBRÝ DEN v Pelhřimově ze dne 14. 5. 2009, kde je potvrzen počet 9593 tužek. Celý dům manželů Jindrových je vlastně zařízen a podřízen sbírce tužek. Obývací prostory jsou doslova tužkami obloženy. Za zmínku stojí, že si úpravu skříněk a výrobu plat na přehledné uložení tužek provedli sami.

Tužky jsou většinou umístěny na platech z dřevotřísky a upevněny kloboukovou gumičkou. Jedná se vždy o několik pater vyjímatelných plat, každé o počtu cca 100 tužek. Jsou uloženy podle tvaru a profilu a podle toho zda jsou s gumotypem či nikoliv. Horní části skříněk jsou proskleny a v nich jsou uloženy nejvzácnější tužky a unikáty. Ve vitrínách nad skříňkami jsou většinou umístěny ve svislé poloze tužky s různými přívěsky, zvláštním ukončením nebo ozdobou. Sbírka podle evidence zahrnuje tužky ze 33 států světa. Zastoupení zde mají významné světové firmy současné i dávno zaniklé. Naši výrobci mají ve sbírce podstatné zastoupení. Jedná se o L&C Hardtmuth, KOH-I-NOOR, Bohemia Works, národní podnik, Grafo a Tupa. Zvláštní částí sbírky je více jak 200 krabiček na tužky (tuctovek), ve kterých jsou tužky expedovány do prodeje. Pestrost a rozmanitost je nepřehlédnutelná. Součástí sbírky jsou i katalogy, ceníky a jiné písemnosti vztahující se k výrobě tužek a jejich výrobcům. Dále i korespondence s výrobci a ostatními sběrateli. V této souvislosti postrádám publikování v našem časopisu SBĚRATEL, kde by se mohl podělit o zkušenosti ve sběratelství.

Ze sbírky tužek Vladimíra Jindry

Ke kuriozitám patří největší dvoumetrová tužka, kterou obdržel p. Jindra od svých přátel k životnímu jubileu. Nejmenší tužka je dlouhá 45 mm a silná 3,5 mm. Dále zvláštní tužky na značení látky, masa i k psaní na sklo a tužky snímací – inkoustové, které se již nevyrábí.

Zvláštní kapitolou je zavedená evidence sbírky. Je opravdu jedinečná a přehledná. Každá tužka má své pořadové evidenční číslo, popis, tvrdost tuhy, datum získání i cenu, případně jméno dárce. Uvedena je i země původu a hlavně její zobrazení. Vzniká tak unikátní katalog sbírky, který je veden pečlivě a svědomitě.

Sbírka tužek sběratele Jindry budí zájem i u sdělovacích prostředků. Bylo vysíláno několik relací v místní kabelové televizi. V televizi PRIMA byla 16. 1. 2008 vysílána reportáž. Vyšlo i několik článků v místním tisku i v celostátních denících a dvě relace na rádiu Blaník u příležitosti výstav.

Sběratel se snaží alespoň část své sbírky zpřístupnit širší veřejnosti pořádáním výstav. Od roku 2003 má stálou výstavu ve svém domě, která je pochopitelně přístupná omezenému okruhu zájemců. Dvě větší výstavy uspořádal v roce 2006 ve Františkánském klášteře v Kadani a v roce 2007 v Galerii v Kadani. Tuto výstavu jsem měl tu čest na přání vystavovatele zahájit a celou podrobně prohlédnout. V zahajovací řeči jsem nazval kolegu Jindru v nadsázce „závodníkem“, ale musím smeknout před tím, co za sedm let dokázal. V obecném povědomí přichází vždy po sedmi tučných letech sedm let hubených. Doufám, že Vladimíra Jindru v jeho sběratelském nadšení nepotkají.

Svou sbírku Vladimír Jindra prezentuje na svých dobře vedených stránkách: www.sbirkatuzek.info.

Jedná se skutečně o pozoruhodnou sbírku obyčejných tužek všeho druhu a proto ji doporučuji k udělení titulu „POZORUHODNÁ SBÍRKA“.