Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
6. - 7. září 2024 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 16 hod.
Podporujeme
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
Pivní suvenýry » Námětové sbírání pivních etiket

Námětové sbírání pivních etiket

Pivní suvenýry - Námětové sbírání pivních etiket Snad každý sběratel se po několika letech intenzivního sbírání dostane do situace, kdy si položí nerudovskou otázku:“ Kam s ní?“, resp.“Jak dál?“

Sbírka se rozrůstá, začínají problémy s jejím uložením, někdy i členěním. Zvláště, má-li sběratel více oborů, jako např. já. Mně se to stalo někdy před 12-13 lety, kdy má sbírka pivních etiket přesáhla 100.000 kusů, knížek a časopisů ilustrovaných Z.Burianem také utěšeně přibývalo a to nemluvím o dalších sběratelských aktivitách.

Buďto sbírku PE zrušit a věnovat se oborům, které vzhledem k menším počtům nezabíraly v bytě tolik místa (korunkové uzávěry, obaly od prezervativů) nebo přijmout nějaký kompromis. Vzhledem k tomu, že patřím k těm sběratelům, kteří se neradi loučí se svými exponáty, rozhodl jsem se pro kompromis. Zpočátku jsem přestal sbírat německé etikety, kterých je obrovské množství, později i Evropu a pak běžné zámoří (USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland), ale stále to nebylo ono. Navíc mi bylo líto zbavovat se etiket, které byly pěkné nebo velmi staré.

A pak jsem konečně dostal nápad – námětové sbírání jako u poštovních známek. Pivních etiket je dnes již tolik, že ani největší generální sbírka nemůže obsáhnout všechny a hromadit etikety ve sbírce jen proto, abych se umisťoval na čelech žebříčků, to už mě neuspokojovalo.

Nejsem ani zdaleka první, koho námětové sbírání napadlo. Již před lety jsem si měnil etikety s německým sběratelem, který sbíral jen etikety „Kloster Bier“ a s jiným, který dával přednost zase etiketám „Bock Bier“. Etiket s těmito náměty je především v německých zemích opravdu hodně.

Protože mám blízko k historii, objevování nových světů a mořeplavbě, zvolil jsem si jako hlavní námět moře, lodě, mořeplavci a jako další námět zvířata.

Náměty s loďmi a mořeplavci pochopitelně najdeme nejvíce na etiketách přímořských států, ale nalezneme je i tam, kde bychom to nečekali. Jako nejbližší příklad se nabízí etikety děčínského pivovaru, kde kromě nejznámějších motivů Kapitán a Kotva nalezneme i etikety Admirál, Bukanýr, Korzár či Kormorán. (Viz obr.1,2, případně Kormorán na následující stránce).

Námětové sbírání PE

Rozsáhlé série s náměty lodí nalezneme u skandinávských etiket, především norských. Shodný námět Brigg (plachetnice v modrém oválném poli ) nalezneme hned u několika pivovarů: Hansa – Bergen, Aass – Drammen, Fredrikstad, Hamar, Christiansand, Lillehammer, Moss, Frydenlund a Ringnes -Oslo, Borg - Sarpsborg, Tou – Stavanger, jiné náměty zase použily pivovary Arendals a Bodo. (obr. 3,4,5)

Námětové sbírání PE

Náměty vikingských lodí nalezneme především na dánských etiketách, ale také na norských. Ze švédských etiket má největší zastoupení pivovar Pripps.

Nádhernou sérii námořních admirálů, kapitánů a mořeplavců Amiraali vydal finský pivovar v Tampere. Bohužel jsem se jí zbavil v době, když jsem rozpouštěl svou sbírku Evropy a nesbíral ještě tematicky. Poměrně velké zastoupení mají i etikety Velké Británie, ze zámořských uvádím říční kolesový parník, charakteristický pro USA (obr. 6,7 na následující stránce) z doby „Chaloupky strýčka Toma“ či Toma Sawyera.

Námětové sbírání PE

K nejrozšířenějším a nejvděčnějším motivům patří fauna. Nejrůznější běžná i méně běžnější zvířata nalezneme snad na etiketách všech zemí, které vaří pivo. Nejčastějšími motivy jsou lev a kozel, poměrně četnými jsou na zámořských etiketách i tygr, slon a různé antilopy a gazely. Z ptáků převládají sokoli , orli a labutě. Nádherné etikety s rajkami vydala Papua - Nová Guinea (obr. 8), krokodýly a žraloky zase Austrálie. (obr. 9,10)

Námětové sbírání PE

Některá zvířata se dostala i do názvů pivovarů, jako např. lev - Löwenbräu v Curychu, Mnichově (obr.11 na následující stránce) či Lion Breweries na Novém Zélandu, labuť zase jako Swan Brewery v Austrálii, sokol zase ve švýcarským Falken Brauerei v Schafhausenu či Badenu atd. (obr. 12 na následující stránce)

Jiná zase propůjčila své jméno pivu - kůň holandskému Three horses, madagaskarskému Horse beer, indickému Flying horse, pes kanadskému či americkému Bulldog beer, (obr.13 na násled. stránce) poník zase švýcarskému Pony bier. Tygr barbadosskému Malta tigre a mnohým asijským pivům, slon singapurskému Elephant stout, bizon srí lanskému Bison lager. Orel filipínskému Gold eagle, americkému Eagle beer, kondor argentinskému Cóndor, ledňáček indickému Kingfisher beer, pstruh americkému Steelhead ale (obr.14) a tak bychom mohli pokračovat. Švédové dokonce vaří pivo „býkoslon“ Bullephant. Já mám ve své sbírce na tři desítky živočichů, včetně ryb a hmyzu.

Námětové sbírání PE
Námětové sbírání PE

Kdo má rád folklór, i ten si může přijít na své od nejznámějších sérií krojů dánského pivovaru Lolland Falsters bryghus přes polský pivovar v Lomže až nejnovější etikety některých států bývalého SSSR.

Své by našli i ctitelé malířského umění či věčného tématu – ženy. Některé slovenské pivovary – především Topvar Topoľčany pro ně připravily lahůdku – celé série dívek, kde si může zájemce setřít podprsenku a kalhotky a vykonat tak jakýsi striptýz. V neposlední řadě by tematickou sbírku vytvořil i historik či milovník techniky nebo vojenství. Kdo se cítí být hodně Čechem, může sbírat etikety s názvy Bohemian či Czech beer. I těch je dost. Fantazii se prostě meze nekladou.

Na závěr jsem si ponechal piva „sváteční“, tj. piva k různým svátkům roku. Zde vidím možnosti především pro děti, neboť tyto etikety přímo hýří barvami a nejrůznějšími figurkami a zvířátky. Vedou bezesporu vánoční piva - především u skandinávských států – jul-öl, jouluolut, u německých zemí zase velikonoční a májová – osterbier, osterbock, maibock a různá jiná sváteční a příležitostná.

Je na sběrateli, jak bude členit svou sbírku, zda důrazně dle námětů nebo podle států. Já osobně si svá dvě témata člením podle námětu, státu, pivovaru. Např. zvířata: lvi – stát – pivovar, sloni – stát – pivovar, ptáci – stát – pivovar atd.

Námětové sbírání vřele doporučuji především mladým či začínajícím sběratelům, neboť kromě sběratelských požitků rozšiřuje i vědomostní obzor sběratele. Pomocí slovníků a názvů na etiketách si rozšiřuje slovní zásobu cizího jazyka, zvyky daného národa, svátky, pomocí encyklopedií a atlasů může určovat různé druhy ptáků, případně i zvířat, neboť některé obrázky jsou zcela realistické. Kdo by sbíral zvířata v erbech ( je jich obrovské množství), dosáhl by časem i slušných heraldických znalostí a ve výčtu důvodů, proč sbírat právě námětově, by se dalo pokračovat.

Výhody takového sbírání ocení především ti sběratelé, kteří mají rádi hezké obrázky a mají málo místa pro budování velkých sbírek. Snad jediná nevýhoda takového sbírání spočívá v menší možnosti výměny a tím i pomalejším přírůstkům. Kdo však neupřednostňuje honbu za co největším počtem etiket, určitě si přijde na své.

Mgr. František Žváček


Související články:
Zvěř na pivních etiketách (07.02.2011)
[ 21. 09. 2007 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 12566 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 2/24

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2024

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2024

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2024. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.